Slider

Trachemys scripta troosti - żółw żółtolicy

Żółw żółtolicy, żółw żółtouchy (Trachemys scripta troostii) – podgatunek żółwia ozdobnego (Trachemys scripta) z rodziny żółwi błotnych.
Opis 
Karapaks owalny i spłaszczony z nieznaczną stępką barwy oliwkowo-zielonej do prawie czarnej u niektórych starszych żółwi. U młodych osobników pancerz i skóra ma kolor od żółto-zielonego do ciemnozielonego.
Po bokach zielonej głowy występują rozszerzające się do tyłu żółte paski. Palce stóp łączy błona pławna. Samce są zazwyczaj mniejsze od samic i mają dłuższe i grubsze ogony oraz mają dłuższe pazury.

Rozmiary 
Długość karapaksu do 30 cm.

Biotop 
Większe zbiorniki ze stojącą wodą.

Pokarm 
Pokarm nie może być monotonny. Żółwie żywią się rybkami (np. gupiki, mieczyki itp.), żywymi ślimakami (tylko oskorupione), dżdżownicami, rurecznikami, larwami ochotek, a nawet rozwielitkami i innymi drobnymi skorupiakami. Żółwiom może być również podawany martwy pokarm zwierzęcy w postaci małży, krewetek, ryb słodkowodnych i morskich. Często w domowej hodowli niedoświadczeni hodowcy podają żółwiom wołowinę, serca wołowe, mięso indyczei nerki wołowe. Jest to poważny błąd żywieniowy. Organizm żółwia nie jest przystosowany do trawienia tego rodzaju pokarmów, długotrwałe ich podawanie może doprowadzić do nadmiernego wzrostu, czyli w efekcie do krzywicy oraz do poważnych chorób nerek i wątroby oraz zatłuszczenia. Dlatego w domowej hodowli mięsa ssaków i ptaków żółwiom się nie podaje. Dostępne w handlu różne rodzaje pokarmów dla żółwi powinny stanowić jedynie rzadki dodatek. Niestety, takie granulaty są źle zbilansowane i częste ich podawanie może doprowadzić do nadmiernego wzrostu, w efekcie do krzywicy. Pokarm muszą połykać w wodzie, gdyż z powodu braku mięśnia poruszającego językiem nie mają jak go przesuwać.

Zachowanie 
Zimuje w mule na dnie zbiorników wodnych. Gdy wygrzewa się w słońcu przyjmuje charakterystyczną pozycję rozkładając szeroko odnóża przednie, a tylne do tyłu z odwróconymi podeszwami do góry.

Rozmnażanie 
Gody odbywa wczesną wiosną. Samica składa od maja do lipca do dołka w ziemi zwilżonego moczem 4-23 jaja, dwa lub trzy razy w sezonie. Młode wylęgają się po 2 do 2,5 miesiącach między lipcem a wrześniem i mierzą ok. 2,5 cm. Jeżeli wylęg nastąpi późną jesienią, młode mogą przezimować w gnieździe i wyjść z niego dopiero na wiosnę.

Uwaga
Żółwie Trachemys scripta w Polsce uznawane, są za gatunek inwazyjny. Oznacza to, że nie wolno takich żółwi wypuszczać do środowiska naturalnego.Źródło: pl.wikipedia.org
2
( Hide )
  1. Zachęcam do odwiedzenia mojego bloga o żółwiach wodnolądowych https://zolw-zoltolicy.blogspot.com/?m=1
    Dowiecie się tam wiele ciekawostek o których rzadko się wspomina, a które umożliwią tresurę żółwia i ułatwią jego hodowlę oraz zrozumienie jego zachowań.
    Obalę także mity dotyczące żywienia i pielęgnacji żółwi i odpowiem na wszelkie wątpliwości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z przyjemnością odwiedzimy :)

    OdpowiedzUsuń

Flickr Imags

blogger
© ZNOTATNIKA.PL all rights reserved
implementation with by FirmART