Slider

NOWY WYMIAR małego BIZNESU - prowadzenie firmy bez rejestracji


Pytanie, które chyba każdy choć raz w życiu sobie zadał - a może tak własna firma? i odpowiedź - mi się nie opłaca :(  - nie zarobię by opłacić ZUS-y i podatki....  teraz może odejść do lamusa. Można przynajmniej spróbować. Tak, sama spróbuję, więc te informacje dodaję do notatnika.

30 kwietnia 2018 r. wchodzi w życie zupełnie nowa ustawa i  tym samym zacznie obowiązywać nowe Prawo Przedsiębiorców, wprowadzając nowe możliwości - również dla blogerów, fotografów, korepetytorów, mężczyzn i kobiet planujących spróbować swoich sił na gruncie własnego zatrudnienia.

Nowa ustawa to z jednej strony możliwość podejmowania aktywności biznesowych, nazywanych tzw. działalnością nieewidencjonowaną (działalność niskoprzychodowa bez konieczności rejestracji itp.), a z drugiej strony to ulga na start - zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne (ubezpieczenie zdrowotne pozostaje do opłacenia) - na okres sześciu miesięcy.

Konstytucja Biznesu to pakiet ustaw dotyczący takich obszarów, jak m.in.: 

 • relacje przedsiębiorcy z urzędami i załatwianie spraw urzędowych, 
 • zakładanie firmy, 
 • zawieszenie działalności, 
 • zasady tworzenia prawa gospodarczego, 
 • obowiązki związane z prowadzeniem działalności. 
LINK bezpośredni: Konstytucja Biznesu

Najważniejszą ustawę w ramach Konstytucji Biznesu stanowi Prawo przedsiębiorców, które określa najważniejsze prawa przedsiębiorcy i zasady prowadzenia działalności gospodarczej - Dz.U. 2018 poz. 646, Data wejścia w życie: 2018-04-30

LINK bezpośredni: Prawo przedsiębiorców


Co to oznacza w praktyce, jakie korzyści przyniesie w rzeczywistości i czy faktycznie można spróbować zostać przedsiębiorcą?

 

1. Bezprecedensowo - można zacząć od działalności nierejestrowanej !
 • czyli drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych, np. dorywczego handlu lub okazjonalnych usług;
 • jeśli przychody z tej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia;
 • działalność ta nie jest uznawana za działalność gospodarczą i nie trzeba jej rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
 • dochody z takiej działalności są opodatkowane na zasadach ogólnych;
 • możliwa dla osób, które wykonują działalność osobiście (nie w spółce) oraz przez ostatnie 5 lat nie prowadziły firmy;
 • działalność taka nie może być objęta wymogiem uzyskania koncesji, pozwolenia czy licencji.2. ULGA NA STRAT w składkach ZUS dla nowych firm !
 • rozpoczynając przygodę biznesową, zostajemy zwolnieni ze składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 pełnych miesięcy kalendarzowych działalności (co więcej zawieszenie działalności gospodarczej w trakcie korzystania z ulgi na start nie przerywa jej biegu);
 • zgłoszenie się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych następuje dopiero w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności, a nie w ciągu 7 dni - jak to jest obecnie;
 • możliwość skorzystania następnie przez 2 lata z tzw. małego ZUS-u.

Nie dotyczy to jednak składek na ubezpieczenie zdrowotne, które jest obowiązkowe dla każdego - również dla przedsiębiorców korzystających z ulgi (jednak składka na ubezpieczenie zdrowotne przy podstawie 9% to 319,94 zł m/c w 2018 r., a zmniejszenie podatku dochodowego od osób fizycznych to 7,75% jej podstawy - czyli 275,51 zł, czyli realnie koszt składki wyniesie ok. 45 zł pod warunkiem podatku dochodowego od osób fizycznych co najmniej 275 zł miesięcznie).
więcej o rozliczaniu składki zdrowotnej w podatkach


Istnieje zwolnienie z obowiązku opłacania również składki na ubezpieczenie zdrowotne, które dotyczy osób tylko w szczególnych przypadkach, jak:

- emeryta bądź rencisty, którego świadczenia nie przekraczają miesięcznie minimalnego wynagrodzenia oraz przychody z działalności nie przekroczą miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej,

- osób zaliczonych do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, których przychody z działalności nie przekroczą miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej,

- osób pobierających zasiłek macierzyński, którego wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty świadczenia rodzicielskiego.ULGA na start adresowana jest do osób podejmujących po raz pierwszy jednoosobową działalność gospodarczą albo rozpoczynających ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej.


Aktualne informacje będą przedstawiane na nowym portalu internetowym dla przedsiębiorców, który będzie rozwinięciem www.biznes.gov.pl

Wyjaśni, w jaki sposób zrealizować poszczególne sprawy urzędowe, a także umożliwi np. uiszczanie opłat urzędowych, czy uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami albo składkami. Portal przypomni przedsiębiorcom (przez sms lub e-mail) o zbliżających się terminach urzędowych oraz poinformuje o najważniejszych zmianach w prawie. Podstawowym numerem identyfikującym przedsiębiorcę będzie NIP (nastąpi stopniowa likwidacja REGON).

Konstytucję Biznesu tworzą ustawy:

Źródło: https://www.biznes.gov.pl/Pobierz plik pdf: Działalność nierejestrowa: poradnik praktyczny dla początkujących

Na zawartość poradnika składają się następujące rozdziały:
 • Co to jest działalność nierejestrowa?
 • Dlaczego używane są zamiennie nazwy: działalność nierejestrowa, działalność nieewidencjonowana, działalność nierejestrowana?
 • Kto może wykonywać działalność nierejestrową?
 • Czy działalność nierejestrową może prowadzić osoba niepełnoletnia?
 • Działalność nierejestrowa a ZUS i składki na ubezpieczenie społeczne. Czy ulga ZUS na start i działalność nierejestrowa są ze sobą powiązane?
 • Jak ustalić w praktyce limity otrzymywanych w działalności nierejestrowej kwot i jakiego dokładnie okresu limity dotyczą?
 • Co to jest przychód należny w rozumieniu Prawa Przedsiębiorców?
 • Netto, brutto - czy to ma znaczenie?
 • Czym się różni przychód od dochodu i dlaczego to ma znaczenie dla działalności nierejestrowej?
 • W jaki sposób urzędnicy sprawdzą, czy przekraczam limit dozwolony dla działalności nierejestrowej?
 • Co się stanie, jeśli limit zostanie przekroczony (świadomie lub nie) i co należy wtedy zrobić?
 • Czy określenie - działalność nieewidencjonowana oznacza zwolnienie z prowadzenia jakiejkolwiek ewidencji? Jeśli nie - jakie ewidencje należy prowadzić przy działalności nierejestrowej?
 • Co to oznacza, że działalność nierejestrowa jest prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły?
 • Jak ustalić dochód z działalności nierejestrowej?
 • Działalność nierejestrowa a podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) - Czy w trakcie roku trzeba składać jakieś deklaracje i płacić zaliczki na podatek?
 • Działalność nierejestrowa a podatek od towarów i usług (VAT) - Czy zawsze można stosować zwolnienie ze względu na wysokość obrotów?
 • Działalność nierejestrowa i kasa fiskalna - czy i ewentualnie kiedy trzeba ją mieć?
 • Jak dokumentować wydatki dla celów działalności nierejestrowej?
 • Czy mogę wystawiać faktury albo rachunki?
 • Czy prowadzący działalność nierejestrową może być kontrolowany?
 • Jakie są obowiązki wobec konsumentów i innych uczestników obrotu przy działalności nierejestrowej?

Pobierz plik pdf: Działalność nierejestrowa: poradnik praktyczny dla początkujących 


Poradnik został opracowany przez serwis www.podatki.biz 

18
( Hide )
 1. Wow, naprawdę można prowadzić firmę bez rejestracji? Muszę o tym głębiej poczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, w koncu rzad cos zrobil - ale to tylko do kwoty 1k przychodu, wiec w sumie - szalu nie ma...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa propozycja. Chciałbym z tego skorzystać, jednak zastanawiam się jaki program do fakturowania dla małej firmy działającej bez rejestrowania będzie najlepszy. Nie chciałbym mieć problemów z rozliczaniem, a zatrudnianie księgowej jest totalnie nieopłacalne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że ułatwiają założenie i prowadzenie firmy, jednak jak dla mnie to i dalej jeszcze jest to zbyt skomplikowane.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mały biznes? Również taki warto prowadzić i również taki ma szansę na to, aby w przyszłości się wybić. Trzeba tylko w odpowiedni sposób do tego podejść i trzeba szukać wsparcia. Najlepiej szukać te wsparcie u specjalistów, jakimi są doradcy biznesowi. Śmiało zerknijcie sobie na stronę Pla.partners . Na pewno będziecie zachwyceni tym, w jaki sposób pokierują prowadzenie własnego biznesu. Na pewno warto byłoby skorzystać, skoro istnieją takie firmy. Doradztwo potrzebne jest również w kwestiach prawnych i podatkowych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety, dochody jakie można osiągać przy firmie bez rejestracji są naprawdę niskie...

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny wpis! Wielu ludzi boi się podejmować takich działań, a własny biznes przynosi naprawdę wiele korzyści. Sama się o tym przekonałam, jednakże trzeba pamiętać o dobrej promocji firmy, która zwiększy szanse na sprzedaż. Warto zdobywać nowe informacje w tej kwestii i czytać dużo artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 8. A myśleliście już o reklamie dla takiego biznesu? Podobno najlepszym rozwiązaniem jest pozycjonowanie, więc właśnie za tą opcją polecam się rozglądać. Myślę, że jak najbardziej będziecie zadowoleni.

  OdpowiedzUsuń
 9. Sklep internetowy to także logistyka. Czy ktoś może mi pomóc w kwestii magazynowania towaru? Z czym to się je? Do kogo uderzyć, kiedy potrzebuję magazynu? Od czego zacząć? Ktoś ma jakieś doświadczenia? Myślałam o tym, by magazynować towary blisko miejsca, gdzie mam odbiorców. Jednak ostatecznie bardziej ciekawą opcją okazała się chyba oferta https://www.flexls.pl/. Oni zajmują się logistyką sklepów internetowych.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja powiem szczerze, że nie jest ważne dla mnie to, w jaki sposób prowadzi się biznes i jak wygląda cała kwestia jego rejestracji czy nie. Ważne jest to, jak reklamuje się swój biznes i dla mnie ważne są np. gadżety reklamowe. W ciągu kilku dni będę zamawiał naklejki z logo ze strony https://www.druk24h.pl/naklejki

  OdpowiedzUsuń
 11. Coraz częściej rozważam taką kwestię, ale mam wiele wątpliwości, więc na pewno znajdę kogoś takiego, jak adwokat online . Na pewno odpowie na wiele moich pytań, dzięki którym będę mogła bez własnego problemu podejść do własnego biznesu w taki sposób. Koniecznie się zainteresujcie takimi poradami, bo zawsze można na szybko coś załatwić.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe rozwiązania i myślę, że jak najbardziej warto interesować się tego typu propozycjami. Bardzo fajne informacje, jak i różne propozycje znajdziecie sobie na stronie CNC Wrocław . Interesuję się metodą CNC już od dłuższego czasu, więc skorzystajcie!

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajny artykuł, skondensowana dawka najważniejszych informacji. Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zainteresowanie się tematem kryptowalut. Czy zarabianie na tym można podciągnąć pod tę konstytucję biznesu? Wiem, że istnieje kantor kryptowalut i mogę wymieniać je na prawdziwie pieniądze, więc miałbym dochód. To bardzo ciekawa sprawa, muszę się dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 14. A słyszeliście kiedykolwiek o takiej propozycji, jak payroll? Usługi tego typu można znaleźć sobie na stronie https://wzpartners.pl/oferta/payroll/ . Myślę, że warto byłoby decydować się na takie propozycje, bo w biznesie korzystanie z nowoczesnych usług, jak i możliwości jest naprawdę ważne. Decydujcie się, jeśli tylko macie okazję!

  OdpowiedzUsuń
 15. Super wskazówki dla przedsiębiorców takich jak ja! Ja też dopiero rozkręcam mój biznes i staram się dopracować wszelkie szczegóły. Z tego powodu poszukuję również sprawdzonego producenta papierowych toreb, abym mogła w nie pakować mój towar klientom.

  OdpowiedzUsuń
 16. Prowadzenie firmy to niemałe wyzwanie, ale jestem bardzo zadowolona z tego, że mam taką możliwość. Stale staram się rozwijać mój biznes i dbać o różne niezbędne aspekty, takie jak np. nadstawki na palety.

  OdpowiedzUsuń

Flickr Imags

blogger
© ZNOTATNIKA.PL all rights reserved
implementation with by FirmART