Slider

Internet jest pełen darmowych zdjęćProwadząc bloga wcześniej czy później, a zdecydowanie wcześniej trzeba zastanowić się skąd brać zdjęcia i jakie są zasady ich wykorzystania. Ja właśnie stanęłam przed tym zadaniem. Internet jest pełen darmowych zdjęć, które można wykorzystać na własnej stronie, blogu, Facebooku czy jako tapetę na pulpicie. Jednak nie można bezkrytycznie kopiować sobie /inaczej mówiąc kraść zdjęć / jak nam się podoba.

Według mnie najlepszym pomocnikiem do tego jest wyszukiwarka Creative Commons i Google - pozwalające wyszukać zdjęcia na otwartych licencjach oraz kilka dużych serwisów darmowych zdjęć, grafik i ilustracji, tzw. banków darmowych zdjęć ! Ja osobiście najczęściej korzystam z Pixabay i PhotoPin, a ostatnio moim odkryciem jest Gratisography.

 1. Wyszukiwarka Creative Commons
 2. Wyszukiwarka Google

Wyszukiwarka Creative Commons pozwala na wyszukanie zdjęć, muzyki, filmów opublikowanych na licencji Creative Commons CC.

Korzystając zaś z wyszukiwarki Google, należy korzystając z zaawansowanego wyszukiwania grafiki w sekcji „prawo do użytkowania” użyć menu, by wybrać treści z preferowanym rodzajem licencji, jak np. "do ponownego wykorzystania z modyfikacją".


Public Domain a Creative Commons

Public Domain - tzw. domena publiczna, obejmuje zdjęcia, do których wygasły prawa autorskie lub które autorzy dobrowolnie dodali do “domeny publicznej”. Zdjęcia można wykorzystywać bez ograniczeń, a wskazanie autora nie jest wymagane.

Creative Commons – licencja posiadająca kilka wariantów, które są kombinacją poniższych ograniczeń:
 • Uznanie Autorstwa (BY) – można używać zdjęcia pod warunkiem, że wskaże się ich autora.
 • Użycie Niekomercyjne (NC) – można używać zdjęcia tylko w celach niekomercyjnych.
 • Bez Utworów Zależnych (ND) – nie można modyfikować zdjęcia ani tworzyć własnych kompozycji.
 • Na Tych Samych Warunkach (SA) – można wykorzystać zdjęcie do dowolnych celów pod warunkiem, że stworzona z niego kompozycja zostanie opublikowana na takiej samej licencji.

Źródła darmowych zdjęć, 
dostępnych w ramach domeny publicznej, wolnej licencji lub wolne od praw autorskich, 
tzw. banki darmowych zdjęć

Ważne by zawsze przed pobraniem zdjęcia zapoznać się z warunkami jego wykorzystania.


Na poniższej liście można znaleźć zdjęcia, które są wolne od ograniczeń, praw autorskich i mogą być wykorzystywane na stronach internetowych, blogach i to w celach komercyjnych.
Ciekawa propozycja skupiająca wiele stron razem: http://thestocks.im/

To jak wiele jest serwisów udostępniających bezpłatne zdjęcia, potwierdza, że nie trzeba płacić by znaleźć interesujące zdjęcia, a już na pewno „brać” sobie bez pozwolenia.

Starałam się wymienić te serwisy które poznałam lub o których się dowiedziałam z innych blogów i stron internetowych, jeśli nie dotarłam do takiego, który wy znacie, to napiszcie, podzielcie się w komentarzu.

2
( Hide )
 1. Uwielbiam przeglądać w internecie różne zdjęcia, ponieważ służą mi jako źródło inspiracji. Przykładowo niedawno miałam remont w mieszkaniu i nie wiedziałam jak urządzić salon. Pomysł dał mi obrazek z pięknym fotelem uszakiem, który postanowiłam zamówić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prowadzenie bloga to fascynująca przygoda, ale też wymaga przestrzegania zasad dotyczących korzystania z obrazów. To prawda, że w sieci istnieje wiele darmowych zasobów graficznych, ale warto pamiętać o odpowiedzialności za ich wykorzystanie. Korzystając z wyszukiwarek takich jak Creative Commons i Google, możemy znaleźć wiele zdjęć objętych otwartymi licencjami, które można legalnie wykorzystać na swojej stronie czy blogu. Dzięki za ich polecenie! Może się okazać to szczególnie przydatne dla osób planujących założenie swojej własnej strony www.

  OdpowiedzUsuń

Flickr Imags

blogger
© ZNOTATNIKA.PL all rights reserved
implementation with by FirmART