Osoby, które tak jak ja rozpoczynają swoją zabawę z aparatem, mogą tu znaleźć pomocne informacje, które pomagają zrozumieć różne ustawienia lustrzanki cyfrowej (DSLR). Pokazują, co się dzieje, gdy zmieniamy ustawienia aparatu (jednak proszę nie brać ich za pewnik, bo to z notatnika ucznia :).
Trzy ustawienia w poniższej tabeli są częścią tego, co fotografowie lubią nazywać trójkątem ekspozycji:
- ISO to czułość matrycy aparatu na światło. Im większa tym większe szumy na zdjęciu, jednak użycie wysokiego ISO pozwala na zdobienie zdjęcia przy słabym świetle np. z dużą przesłoną pozwalając uzyskać lepszą głębię ostrości.
- Przysłona jest strukturą - częścią obiektywu, przesłona działa podobnie do tęczówki oka. To ona otwiera i zamyka szczelinę, zmieniając ilość światła dostającego się na matrycę, co bezpośrednio zmienia głębię ostrości. Większa liczba przysłony oznacza mniejszą ilość przepuszczanego światła, a co za tym idzie większą głębię ostrości.
- Ostatnim jest szybkość migawki, która kontroluje, ile czasu migawka aparatu pozostaje otwarta podczas robienia zdjęcia. Dłuższy czas naświetlania - otwarcia migawki pozwoli pobrać więcej światła (określa jak długo światło pada na matrycę), ale może również powodować zacieranie jakiegokolwiek ruchu na zdjęciu.
Źródło informacji: hamburger-fotospots.de
Informacje - notatki na temat fotografii są jedynie moją formą nauki, zatem wszystkie uwagi, pomocne informacje są dla mnie bardzo cenne. Czekam na każdy komentarz :)
Informacje - notatki na temat fotografii są jedynie moją formą nauki, zatem wszystkie uwagi, pomocne informacje są dla mnie bardzo cenne. Czekam na każdy komentarz :)
Brak komentarzy
Prześlij komentarz