Slider

Miasteczko saksofonów Dinant

W poszukiwaniu kolejnych skarbów Belgii - Dinant, ciekawe miasteczko saksofonów wciśnięte między skały i rzekę, wystarczy pokonać 408 wiekowych stopni do Cytadeli i można podziwiać wyjątkowe widoki!

Dinant to miasto w południowej Belgii, w prowincji Namur, nad rzeką Mozą, w pobliżu jej przełomu przez Ardeny, przy granicy z Francją.

Dinant zasłynęło przede wszystkim dzięki jednemu z mieszkańców, który zbudował saksofon- Antoine Joseph Sax (Adolfo Sax), ur. w 1814 r. w Dinant. Saksofon towarzyszy turystom podczas spacerów niemal cały czas, przez pomniki, grafiki, elementy zdobnicze, nazwy ulic po miejsce pamięci poświęcone Adolfo.Rozpoznawalnym również punktem miasta jest Kolegiata Najświętszej Marii Panny, przebudowana w stylu gotyckim na starych fundamentach po tym, jak w 1227 roku spadające z pobliskich klifów kamie nie częściowo zniszczyły poprzedni romański kościół.


Powyżej kościoła wznosi się pionowa skała z ufortyfikowaną Cytadelą, która została wybudowana w XI wieku, by kontrolować dolinę Mozy. Biskup Liege przebudował i powiększył cytadelę w 1530 roku; została ona zniszczona w 1703 przez Francuzów. Istniejąca do dziś budowla powstała po przebudowie w 1821 roku, gdy Dinant należało do Królestwa Zjednoczonych Niderlandów.

Wjazd na górę możliwy jest kolejką linową lub można przejść się wchodząc schodami. W cenie biletu jest zwiedzanie cytadeli. Będąc w Cytadeli można podziwiać piękne widoki na miasto, obejrzeć zbiory armat oraz zwiedzić niewielkie muzeum wojska. Na terenie znajduje się również plac zabaw dla dzieci oraz restauracja.


Więcej informacji na oficjalnej stronie Cytadeli: www.citadellededinant.be

CITADELLE DE DINANT
Place Reine Astrid 5
5500 Dinant
Warto również przepłynąć się po rzece Mozy u podnóża malowniczych skał w pobliżu francuskiej granicy. W zależności od wykupionego rejsu można podziwiać wiele atrakcji na wodnym szlaku: Rocher Bayard, most Bridge Saint John, zablokować Anseremme, Anseremme Priory, Zamek i ogrody Freyra, słynne skały wspinaczkowe Freyra i wreszcie ośrodek Waulsort. 


Więcej informacji: www.croisieremosane.be 
0

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Flickr Imags

blogger
© ZNOTATNIKA.PL all rights reserved
implementation with by FirmART