Slider

Czym jest wdzięczność? .... wyzwanie 30 dni magii słoika wdzięczności ....


Czym jest wdzięczność? Dlaczego warto w życiu cieszyć się z najdrobniejszych rzeczy? Wdzięczność definiuje się jako uczucie lub wyraz uznania wobec siebie, innych, ludzi, miejsc lub rzeczy. Badania pokazują, że kiedy ćwiczymy wyrażanie swoich uczuć, mamy wyższy poziom optymizmu, większą satysfakcję z życia i dotyka nas mniej negatywnych uczuć. Ponadto osoby, które wyrażają wdzięczność, doceniają bliskie relacje i czują się lepiej na co dzień.


Długo nosiłam się z pomysłem wykonania naszego słoika wdzięczności, aż w końcu przyszedł ten dzień. Od dziś na 30 dni w naszym domu zagości słoik wdzięczności, w którym postaramy się zachować to za co danego dnia jesteśmy wdzięczni, zapisując to na kartce papieru i wrzucając do słoika. 


Potrzebujemy tylko słoika, papieru, czegoś do pisania i czasu na chwilę refleksji nad pozytywnymi rzeczami w naszym życiu.


„Jestem wdzięczny dzisiaj za ______ , ponieważ ______


Warto spróbować podjąć głębszą refleksję i uzupełnić wpis o informację, dlaczego właśnie daną wdzięczność wybraliśmy tego dnia. Wdzięczność to potężna emocja, która natychmiast zmniejsza stres i napięcie. 


Praktykowanie wdzięczności to jedna z tych maleńkich zmian, które raz po raz przynoszą niesamowite dary: szczęście, wewnętrzny spokój, lepsze relacje, dobrobyt, dobre zdrowie. Wdzięczność jest formą dbania o siebie i czymś, co zmienia życie, gdy korzystamy z niej codziennie!


KROKI:
 1. Przygotuj słoik, karteczki, długopisy i ustaw je obok siebie w miejscu, w którym będziesz mógł łatwo zobaczyć słoik i pamiętaj, aby dodawać do niego wdzięczności codziennie, najlepiej wieczorem, po wspólnej kolacji lub przed snem.
 2. Codziennie  należy zapisać lub narysować kilka rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni i wrzucić je do słoika. 
 3. Na zakończenie np. 30 dniowego wyzwania, należy wyciągnąć wszystkie karteczki i razem podsumować, co dobrego zdarzyło się z trakcie całego okresu.

OPCJA DEKORACYJNA: zawiń trochę kolorowego sznurka wokół górnej części słoika, a następnie przyklej naklejkę „słoik wdzięczności”, „słoik szczęścia” lub „słoik dobrych rzeczy”. Można nawet zrobić ładną metkę do zawiązania na sznurku i napisać krótką instrukcję korzystania ze słoika.Na zakończenie ciekawa książka jaką napotkałam do domowej biblioteczki.


Pięknie dziękuję - ponad 100 powodów, żeby powiedzieć dziękuję.
Autor: Ellen Surrey

"Kolejne zadanie polegało na określeniu za co chce się konkretnej osobie podziękować.
Czy muszą to być wielkie podziękowania za wielkie rzeczy ?
Nie ! Możemy np. podziękować za czytanie książeczki, co jest bardzo ważne w życiu dziecka ♥️
Publikacja skłania do refleksji między innymi nad tym, jak inaczej można wyrażać swoją wdzięczność
 • drobny prezent
 • miły uczynek
 • wspólnie spędzony czas
Nie tylko materialne rzeczy się liczą. Wyjątkowe są chwile, ale i wspomnienia, które możemy dostać od innych ludzi. Uczenie dziecka wdzięczności, nauczy go także doceniać pracę innych, a tym samym będzie kształtowało w nim poczucie empatii.

Terapeuci dzięki #piekniedziekuje mogą ćwiczyć z dzieckiem na wiele sposobów i rozwijać w nich to co ważne."

3
( Hide )
 1. Świetny artykuł, podejmuję wyzwanie, to pokaże mi jak wiele mam, a czego do tej pory świadomie lub nie nie doceniałem. Mam nadzieję, że wszystko ok i niedługo pojawią się kolejne wpisy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moim zdaniem to bardzo ważne, aby umieć doceniać nawet drobne rzeczy każdego dnia. Ja przede wszystkim cieszę się, że w końcu spełniłem swoje marzenie i znalazłem cudowną pracę. Muszę tylko zainteresować się gdzie można dostać odpowiednie zabezpieczenia antykradzieżowe. Tir, którym codziennie jeżdżę przewozi wiele cennych rzeczy, więc muszę ich dobrze pilnować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam, że wdzięczność można wyrażać na wiele sposobów. Przykładowo niedawno moja mama miała urodziny i z tego powodu postanowiłam jej zrobić cudowny podarunek. Oprócz tego dołączyłam do prezentu kartkę urodzinową z życzeniami prosto od serca, aby podziękować jej za wszystko co dla mnie w życiu zrobiła.

  OdpowiedzUsuń

Flickr Imags

blogger
© ZNOTATNIKA.PL all rights reserved
implementation with by FirmART