Slider

Niedobory żywności: wprowadzenie, niedobór, zaburzenia


Niedobory żywności:
Osoba cierpi na niedobory żywności, gdy ich dieta jest niewystarczająco bogata w składniki odżywcze. Potrzebujemy jedzenia, żeby przeżyć. Nasza dieta składa się z produktów, które spożywamy. Żywność i dietę człowieka dzieli się na liczne klasy żywieniowe. Kategorie te obejmują wodę, minerały, białka, lipidy i węglowodany. Nasz rozwój i ogólny stan zdrowia zależą od zbilansowanej diety, która zawiera wszystkie te elementy w odpowiednich ilościach.

Grupy te obejmują około 50% składników odżywczych żywności. Wspierają nasz rozwój i pomagają w zdrowym funkcjonowaniu organizmu. W tym poście przyjrzymy się niedoborom dietetycznym i licznym zaburzeniom, z którymi jest to powiązane.


Niedobór pożywienia ma miejsce, gdy w diecie człowieka przez dłuższy czas nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych i nie można go natychmiast skorygować. Największymi problemami związanymi z obecnymi dostawami żywności na świecie są głód, niedożywienie i przejadanie się. Kilka przyczyn obejmuje rosnącą populację, nierówną dystrybucję żywności i uprawę roślin dochodowych zamiast żywności.

Kiedy ssak, w tym człowiek, nie zużywa wystarczającej ilości energii z diety, następuje głód. Dlatego organizm zaczyna wykorzystywać glikogen i zmagazynowane lipidy do zaspokojenia potrzeb metabolicznych. Nasze mięśnie są używane, gdy ich już nie ma, ponieważ organizm wykorzystuje wciąż dostępne białko.

Ponieważ nasze serce jest mięśniem, może to drastycznie je osłabić. Ponieważ niedożywienie jest spowodowane brakiem równowagi pokarmowej, różni się nieco od głodu. Może to być spowodowane deficytem lub spożywaniem zbyt dużej ilości składników odżywczych w miarę upływu czasu.

Brak witamin i minerałów w naszym organizmie prowadzi do zaburzeń niedoborowych. Jak teraz rozumiemy, brak błonnika pokarmowego przyczynia się do zaparć. Kiedy dana osoba zużywa więcej energii, niż jest w stanie spalić, nazywa się to przeżywieniem i w rezultacie przybiera na wadze. Jednym z najczęstszych problemów w krajach uprzemysłowionych jest określenie „gruby” na określenie takiej osoby.Jednym z kluczowych problemów jest nadmierne spożycie tłuszczów nasyconych i cholesterolu, które zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Obliczono, że do pokrycia całego nadmiaru komórek tłuszczowych w 500-gramowej masie tkanki tłuszczowej potrzebny jest kilometr tętnic krwi. Podsumowując, brak równowagi w diecie może wynikać ze złych praktyk żywieniowych, ograniczeń finansowych lub odmowy stosowania się do zaleceń żywieniowych.


Źródła składników odżywczych i ich niedobory


Tutaj wymieniono wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ich źródła i niedobory.

Składniki odżywczeŹródła jedzeniaChoroby niedoborowe 
Węglowodanyprodukty pełnoziarniste, płatki zbożowe, rośliny strączkowe, ziemniaki, ser, makaron itp.Hipoglikemia i kwasica ketonowa
WapńSoja, jaja, fasola, daktyle, szpinak, migdały, mleko z soczewicy i wszystkie inne produkty mleczne.Niska gęstość kości, skurcze mięśni i hipokalcemia.
BiałkoMigdały, jogurt, twarożek, jajka, kurczak, owies, fasola, owoce morza, rośliny strączkowe, mleko i inne produkty mleczne.Kwashiorkor i Marasmus.
Jod Chleb, wodorosty, produkty mleczne, jaja, orzechy i jodowana sól kuchenna.Niedoczynność tarczycy, anemia, wole 
FosforProdukty sojowe, fasola, produkty spożywcze pełnoziarniste, mleko, jogurt, ziemniaki, groszek itp.Bóle stawów, zaburzenia układu nerwowego, osłabienie kości i mięśni, otyłość itp.
SódCebula, bataty, brokuły, kapusta, pestki dyni, jajka i mleko.Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni i nerwów.
Witamina AŻółte owoce, zielone warzywa liściaste, pomidory, marchew, brokuły, mleko, orzechy itp.  Ślepota nocna i inne problemy ze wzrokiem.
AneurynaZielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, jaja, mleko i produkty mleczne itp.Beri-beri
Witamina COwoce cytrusowe, mleko, brokuły i kasztany.   Szkorbut i krwawienie z dziąseł.
Witamina DŻółtka jaj, ryby, wątroba, ser, mleko sojowe, płatki zbożowe, soki z owoców cytrusowych itp.Krzywica i nieprawidłowy wzrost kości.
Witamina EZiemniaki, rzepa, mango, dynia, awokado, gujawa, oliwki, mleko, orzechy, nasiona itp.  Hemoliza, problemy z sercem, 
Witamina KPomidory, kasztany, wołowina, brokuły, mango, orzechy nerkowca, jagnięcina itp.Krwotok.

Zaburzenia spowodowane brakiem odżywiania


Niedobory składników odżywczych w naszym organizmie powodują liczne niedobory żywieniowe. Na przykład brak węglowodanów może skutkować ketozą, która zwiększa rozkład białek i obniża poziom energii, jednocześnie zmniejszając spożycie błonnika w organizmie. Ból głowy, nieświeży oddech pachnący owocami i suchość w ustach są oznakami niedoboru węglowodanów.

Brak tłuszczu powoduje choroby związane z niedoborami niezbędnych kwasów tłuszczowych. Niepełnosprawność intelektualna, zapalenie skóry, małopłytkowość i łysienie należą do objawów tej rzadkiej choroby.


Kwashiorkor to nazwa choroby spowodowanej niedoborem białka. Ta ciężka postać niedożywienia jest spowodowana niedoborem białka, który jest spowodowany brakiem równowagi osmotycznej w przewodzie pokarmowym. Powoduje to obrzęk, czyli zatrzymanie wody, co powoduje obrzęk w okolicy przewodu pokarmowego.

0

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Flickr Imags

blogger
© ZNOTATNIKA.PL all rights reserved
implementation with by FirmART