Slider

Jak piec ciasta – ustawienia piekarnika


Ciasto zawsze wstawiamy do gorącego, nagrzanego piekarnika. To najważniejsze. Nie wstawiajcie ciasta do zimnego piekarnika, bo nie będzie takie smaczne. I dotyczy to również ciasta drożdżowego! Lepiej wstawić już wyrośnięte ciasto do nagrzanego piekarnika.

Ciasto pieczemy najczęściej w 180°C, a stan upieczenia ciasta najlepiej sprawdzać poprzez wbicie patyczka drewnianego w ciasto pod sam koniec przewidywanego pieczenia.

Co zrobić, gdy ciasto pęka

Pewnie i Wam czasem się zdarzyło, że ciasto pękło na górze. Tak się dzieje, gdy ciasto zbytnio wysuszy się z wierzchu i by wyrosnąć, musi sobie "utorować" drogę. Dlatego często pęka. Co zmienić?

Najczęściej ciasto pęka dlatego, że zbytnio się spiekło od góry, dlatego wyłączcie grzanie od góry, zostawcie grzanie od dołu lub od dołu plus termoobieg. To pomoże.Jeśli nadal ciasto pęka, to zmniejszcie temperaturę pieczenia o 10–20°C i wtedy pieczcie kilka minut dłużej (warto sprawdzić patyczkiem stan upieczenia). Ciasto wyrośnie równo i ładnie.

Co poprawić, gdy ciasto ma zakalec

Zakalec najczęściej pojawia się z tego samego powodu, co pękanie ciasta, czyli wtedy, gdy ciasto zbytnio wysuszy się z wierzchu i nie ma jak urosnąć. Najlepszym sposobem jest również wyłączenie grzania od góry i/lub zmniejszenie temperatury pieczenia.

Mogą być też inne przyczyny zakalca. Przy cieście drożdżowym zakalec jest zazwyczaj wtedy, gdy ciasto nie wyrośnie dobrze albo wyrosło tak mocno, że przerosło i opadło. 

W klasycznych ciastach zakalec może być też spowodowany zbyt szybkim wymieszaniem po dodaniu piany do reszty składników. Miksować należy spokojnie na niskich obrotach mikserem albo łyżką, ale delikatnie, a nie zamaszyście.


Gdy ciasto się przypieka za bardzo

Najlepiej zmniejszyć temperaturę pieczenia lub przykryć ciasto od góry folią aluminiową, lub papierem do pieczenia.


Co zrobić, gdy ciasto opada

Zdarza się, że ciasto po upieczeniu opada. Dzieję się tak zazwyczaj, gdy ciasto było troszkę zbyt krótko pieczone, jest wtedy jeszcze tak wilgotne, że po prostu zamiast pozostać w swej formie, lekko zjeżdża w dół. Najlepsza metoda to pieczenie ciasta około 5 minut dłużej.

Jeśli chodzi o biszkopty, to po upieczeniu biszkoptu można też uderzyć formą z gorącym ciastem o stół, wtedy pęcherzyki powietrza równo ujdą to metoda pod nazwą "biszkopt rzucany". :)


A na koniec kilka przepis, który uda się nawet z zamkniętymi oczami.

0

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Flickr Imags

blogger
© ZNOTATNIKA.PL all rights reserved
implementation with by FirmART